تعداد پرونده‌هاي قضائي فراتر از استاندارد‌ بين‌المللي است

[ad_1]

تعداد پرونده‌هاي قضائي فراتر از استاندارد‌ بين‌المللي است

امروز, 08:21

تعداد پرونده‌هاي قضائي فراتر از استاندارد‌ بين‌المللي است

به گزارش راک نیوز به نقل از میزان؛ رئيس قوه قضائيه روز گذشته و در جلسه مسئولان عالي قضائي، رسيدگي به بيش از ١٥ ميليون پرونده قضائي در سال ٩٥ را بسيار فراتر از ميزان استانداردهاي بين‌المللي دانست و گفت: «با توجه به کمبود امکانات، اعتبارات و نيروي انساني و در عين حال ارائه ميليون‌ها خدمت سالانه از سوي دستگاه قضائي به مردم، بايد گفت که قضات و کارکنان قوه قضائيه واقعا کار جهادي انجام مي‌دهند».
آيت‌الله آملي‌لاريجاني با بيان اينکه انجام کارهاي بزرگ با وجود امکانات کم، نوعي شجاعت به شمار مي‌آيد، عنوان کرد: «البته برخي تخلفات هم در قوه قضائيه وجود دارد و ما هرگز وجود تخلفات را انکار نکرده‌ايم؛ منتها عده‌اي با ترسيم يک تصوير ايده‌آل در فضايي تخيلي از دستگاه قضائي مي‌گويند که قوه قضائيه با نقطه مطلوب فاصله بسياري دارد. ما هم معتقديم که دستگاه قضائي از جايگاه واقعي‌اش در قانون اساسي و شرع فاصله دارد اما ارزيابي دقيق و منصفانه عملکردها بايد با درنظرداشتن ميزان امکانات و توانايي‌ها صورت گيرد».
او افزود: «گاهي برخي ارزيابي‌ها بسيار عجيب است. 
به عنوان مثال مي‌گويند افزايش تعداد قاضي و کارمند، مشکلي را حل نمي‌کند و بايد به بحث‌هاي پيشگيرانه توجه داشت. موضوع پيشگيري را ما هم قبول داريم و تشکيل يک معاونت در اين حوزه از اولين کارهايي بود که انجام داديم منتها تا زماني که بحث پيشگيري به صورت فراقوه‌اي و فرهنگ عمومي درنيايد، تأثير مطلوبي را شاهد نخواهيم بود. در چنين شرايطي نمي‌توانيم دعاوي و پرونده‌هاي مردم را معطل بگذاريم و بگوييم منتظر به‌نتيجه‌رسيدن سياست‌هاي پيشگيرانه هستيم».
رئيس قوه قضائيه گفت: «گاه تصويري که از قوه قضائيه در اذهان وجود دارد اين است که به واسطه برخورد با افراد، خلاف آزادي مردم رفتار مي‌کند درحالي‌که وقتي يک فرد شرور و مخل امنيت به زندان مي‌رود، در واقع حقوق و آزادي‌هاي مردم تضمين مي‌شود».
آيت‌الله آملي‌لاريجاني در ادامه با گراميداشت ٢٦ تير سالروز تأسيس شوراي نگهبان، عنوان کرد: «هرچه پيش مي‌رويم نقش مهم شوراي نگهبان را از بُعد نظارتي براي صيانت انقلاب و نظام جمهوري اسلامي از انحرافات و همچنين بُعد حقوقي در جهت حراست از اسلاميت و قانون اساسي در مقام تقنين، بيشتر احساس مي‌کنيم».


==========================================

» Date : امروز, 08:21

»» Print


» کاربر محترم شما می توانید
مطالب و تصاویر خود را به آدرس ایمیل
info@raaknews.com

ارسال فرمایید تا در وب سایت قرار گیرد.


—————————–


به کانال تلگرام ما بپیوندید:


—————————–

» اخبار مرتبط:

 • درخواست سخنگوي دولت از رئيس‌دستگاه قضا
 • گِله جهانگيري از عدم اطلاع‌رسانی درست خدمات دولت ؛بدهکاران دیروز طلب‌کاران …
 • پس از انتقاد تندپسر آیت الله کاشانی ؛«معمای شاه» داد دختر آیت‌ الله طالقانی …
 • بايد با ريشه‌هاي رفتارهاي خودسرانه برخورد شود
 • محاكمه عاملان مرگ ستار بهشتي
 •  

  [ad_2]

  لینک منبع

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *